Krav Maga: A přece se točí!

0
foto: kravmaga.cz

Vzdálenost je důležitá, tak jako se „nás netýká“ tsunami na druhém konci světa, je naopak elmi nepříjemná a mnohdy nežádoucí blízkost člověka na dosah ruky. V rámci izraelské sebeobrany pokračujeme ve cvičení, tedy na velmi, velmi krátkou vzdálenost. Už minule jsme otevřeli velmi důležité téma. A to tak důležité, že mu hodně času na tréninku Krav Maga věnujeme. Stále opakujeme, stále procvičujeme, střídáme se jak jako útočníci, tak jako obránci.

Protože právě tato variabilita nás ještě lépe připraví na možnost útoku. Jednou napadne srovnatelný kluk kluka, pak jsou tu výškové a hmotností rozdíly, pak kluk holku, holka kluka… Jeden má silnější sevření, druhý zase rychlejší, benevolentnější úchop zase nabízí řešení typu preventivního úderu. Znovu navážu tam, kde jsem minule skončil – velmi rád referuji o tom, jak pokračuje naše účast na cvičení Krav Maga, ale připomínám, že by bylo mylné myslet si, že po přečtení pár článků a shlédnutí nějakých videí se člověk naučí bránit.

Minule tedy došlo na úniky z držení, zezadu a zepředu, a dnes přidáme obranu proti uchopení resp. držení zboku. Je tady podobnost se škrcením ze strany. A to protiúderem na rozkrok útočníka, pokud si ale vzpomenete na tuto techniky ze starších reportáží, tak teď se nebije rukou bližší k útočníkovi, tu máte pravděpodobně sevřenou mezi vaším tělem a tělem agresora, ale druhou rukou. Vhodným dokončením po takovém „navolnění“ je otočení proti útočníkovi, pár kopů kolenem do rozkroku a (po prozkoumání okolí) rychlé vyklizení pole.

A teď z jiného soudku, velkou skupinou cviků, které tady máme v rámci semestru, jsou pády a kotouly. Už jsme se jim věnovali v minulých dílech a nyní se na ně podíváme znovu. Zopakujeme je a přidáme nějaké další techniky. Je třeba umět padat a pro základní náhled na tuto problematiku vás poprosím o přečtení starších reportáží. My si řekneme, že se dá padat dopředu, na ruce, do jakéhosi kliku, do strany, dozadu.

Do kliku vpřed tedy padneme, utlumíme pád zapružením v pažích, zároveň ohneme hlavu do strany, jako bychom se chtěli podívat doprava či doleva – není nic horšího než precizně zvládnout pád a pak si rozbít bradu o tvrdý podklad, když hlava setrvačností o centimetr, dva pokračuje k zemi. Pak následuje rychlá otočka, vlastně dokončení pohybu těla v pomyslné rotaci za hlavou, ruce nahoru před sebe, jedna noha pokrčit a zapřít o zem, druhá noha pokrčit a zvednout před sebe. Ta bude kopat… anebo se použije k rychlému zvednutí a útěku.

Zvednout se lze opět otočením „na všechny čtyři“, pak jste ve jakémsi sprinterském startovním bloku a mažete rychle pryč, nebo se opřete jednou rukou o zem, ta druhá kryje hlavu, o pokrčenou nohu se opřete a tu nataženo prosmýknete, čímž se dostáváte do bojového postoje. A ve třetím případě, když je útočník opravdu blízko, nataženou nohou kopete do agresora, natáčíte se na bok, přes kleknutí na jednom koleni se zvedáte, přidáváte do protiútoku ruce, nějaké to kladivo jistě najde své uplatnění, a dokončujete obranu. Pak scanování a útěk.

Více info na KravMaga.cz

Komentáře