John Wyndham: Den trifidů

0
Den Trifidů

Jedné z klasik sci-fi žánru bylo právě dopřáno nové vydání. A tentokrát se vším všudy – zmizela dobová cenzura, přibyla naopak předmluva a rozsáhlý autorův profil.

Jeden z klenotů klasické sci-fi z pera Johna Wydhama spatřil světlo světa již v roce 1951, dodnes si však dokázal uchovat svou aktuálnost. Název ve vás sice může vyvolat pocit, že kniha bude hlavně o boji s trifidy, ale ti v knize vystupují spíš jen jako přírodní jev.

Kytka zhoubou lidstva

Trifid je průmyslově vyšlechtěná pomalu se pohybující kytka, která až na jedovaté žahadlo nemá potenciál člověka příliš ohrozit. Tedy až do chvíle, kdy astronomický jev – říkejme mu kometa – dokázal oslepit všechny, kteří oné osudné noci záři na obloze s pobavením sledovali.

Hrstka přeživších se musí vypořádat s mnohdy agresivní hromadou slepců závislých na jejich pomoci, s nemocemi šířícími se městy, s trifidy, kteří se bez přirozeného nepřítele začínají volně množit, ale mnohdy i s ostatními vidícími snažícími se o zavedení nových pořádků vyhovujících právě jejich představě o budoucím světě.

Kniha sleduje děj pohledem Billa Masena, který onen astronomický jev prožil v nemocnici s obvazem přes oči, poté co byl na trifidí farmě skrze pletivo ochranné kukly zasažen drobnou sprškou jedu. Právě to mu však paradoxně zrak zachránilo. Probuzen do světa slepých se snaží přežít a najít přitom směr, jakým se bude ubírat jeho budoucnost.

Trifidi jsou v knize pouze tak nějak na pozadí. Nikdy nejsou takovou hrozbou, se kterou by si lidé nemohli rychle a jednoduše poradit. Nicméně stále ve vzduchu visí otázka, kdy lidem dojdou možnosti obrany – není problém sežehnout stovky trifidů pár dávkami z plamenometů, ale palivo do nich vydrží maximálně pár let. A s ostatními zásobami je to stejné – zásoby potravin nevydrží navěky, nafty do motorů a do přenosných generátorů také postupně ubývá. Se ztrátou posledních zbytků elektřiny a paliva už budou přeživší odkázáni pouze na to, co dokáží sami vlastními silami vytvořit.

To vše ale visí ve vzduchu jako vzdálená hrozba, mnohem více se kniha zabývá lidskou společností v krizové situaci ponechané v naprostém chaosu po ztrátě veškerých administrativních orgánů. Jakým směrem se mohou zbytky společnosti ubírat? Obětovat vlastní budoucnost péči o slepé, nebo se pokoušet znovu vybudovat společnost za pomoci těch, kteří o zrak nepřišli? A jakým způsobem ji vůbec vybudovat? Držet se pravidel starého světa, nebo zahodit mantinely starých pořádků?

Nové vydání

S novým vydáním se kniha představuje v nejlepší možné formě. Zatímco předchozí vydání bylo reedicí vydání z dob normalizace (rok 1972), tentokrát jde po delší době opět o vydání překladu vzniknuvšího po pádu totality.

Obou překladů se zhostil Jaroslav Kořán a v podstatě nelze ani původnímu překladu moc co vytknout. Dobová cenzura se dotkla několika odstavců zmiňujících akciové společnosti a vesměs nahradila odkazy týkající se Ruska odkazy na Čínu. Řeč je hlavně o národnosti člověka zodpovědného za rozšíření trifidích semen do světa. Na funkčnost příběhu úpravy v podstatě neměly vliv, přesto je příjemné opět vidět knihu přeloženou bez zásahů cenzora.

Příjemným bonusem je rovněž rozsáhlý profil autora a předmluva publicisty a editora Martina Šusta, třešničkou na dortu je pak nová obálka s ilustrací Lawrence Manna, která v sobě ukrývá hned několik drobných referencí jak na samotné dílo a jeho autora, tak například i na Wellsovu Válku světů, jež Wyndhama do velké míry inspirovala k sepsání knihy.

Nové vydání Dne trifidů se prostě povedlo. Pokud Vám tato klasika žánru dosud unikala, je teď ta pravá příležitost knihu pořídit. To samé platí v případě, že jste již knihu četli v některém z původních vydání a jejich reedic, ale rádi byste si do své knihovničky zařadili tu nejlepší možnou verzi.

 


Den Trifidů
autor: John Wyndham
překlad: Jaroslav Kořán
vyšla listopad 2021
vydavatel: BB/Art s.r.o.
stran: 280
vazba: brožovaná 118 × 200 mm
ISBN: 978-80-7595-515-9
cena: 299Kč

 

Komentáře