Ikonická Lada Niva dostane moderního nástupce. Techniku si půjčí od Dacie

Prozatím je to jen koncept a designová studie, ale dostupná technika od Renaultu a Dacie by mohla přiblížit tuto vizi realitě.

0
  • Ruská značka Lada chystá nástupce modelu Niva

  • Zatím je to jen designová studie, ale myslí to s ní vážně

  • Sériový vůz pravděpodobně dostane techniku od Dacie Duster

Lada Niva se nemusí z ikonického statusu těšit pouze na domácím ruském trhu, kde už léta patří k nejdostupnějším offroadům s pohonem všech kol. Vlastně celá východní Evropa si tohle auto pamatuje už od 70. let a dokonce má kompaktní ruský offroad svůj okruh fanoušků i na západě, kde až do příchodu modelů Suzuki Jimny a Suzuki Vitara neměl přímou konkurenci.

Podobné ostře řezané tvary jsou dnes v módě. Navíc retro prvky by nástupci modelu Niva slušely. Má to být ale také stylovka
Uvnitř je to zatím trochu divočina a je otázkou, co se dostane do sériové výroby. Lada slibuje velké množství doplňků

Lada Niva je vlastně první kompaktní SUV na světě, která jsou dnes v módě, ale za ty desítky let se vůbec nezměnila. Na vině byl nedostatek prostředků pro vývoj, ale ruská značka Lada nyní patří do koncernu Renault-Nissan a ten slibuje velké investice do nových modelů a modernizace výroby. Takže ikonický ruský offroad se nakonec možná brzy dočká moderního nástupce, který by mohl být konkurenceschopný i na „západě“.

Čtěte také: Ford Ranger Raptor je nový sportovní off-road. Jeho diesel má 213 koní

Jeho design naznačuje koncept Lada Vision 4×4, který automobilka předvedla veřejnosti na domácím autosalonu v Moskvě. Je to jen designová studie, která čerpá inspiraci v klasickém modelu ze 70. let. Třeba umístění denních světel a blikačů připomíná původní Nivu. Podobné má být i zaměření, má jít tedy o kompaktní a hlavně bytelný offroad, který se nezalekne bahna a práce mimo asfalt. Té se mnohá moderní SUV bojí jako čert kříže.

O technice se oficiálně nemluví, ale koncern Renault-Nissan disponuje dostupnou platformou a motory, které si může půjčit třeba od podobně veliké a koncipované rumunské Dacie Duster. Tím by Lada ušetřila za vývoj a nástupce offroadu Niva by mohl být opět cenově dostupný. Značka ale slibuje zároveň dostatek stylu a možnosti individualizace. Z novodobé Lady Niva se má stát i módní doplněk pro mladé a fanoušky. Na sériovou výrobu si ale musíme ještě tak dva až tři roky počkat.

Komentáře