Destroy All Humans!

0
Destroy All Humans

Létající talíře přinášející zkázu z nebes, psychokinetické schopnosti, anální sondy a jeden neustále držkující mimozemšťan. Nastal čas vyhladit lidstvo!

Mnoho hráčů se již s fenoménem Destroy All Humans seznámilo dávno, teprve nyní po patnácti letech se však tak trochu trhlá mimozemská akce dostala díky remaku nejen na konzole, ale také na stolní počítače.

Přestože originální hra ani její sequely nijak zásadně u kritiků nezabodovaly, v řadách hráčů se z ní stala tak trochu kultovní záležitost. Do velké míry za to může lehce cynický a tak trochu pubertální humor.

Nahrávají tomu samozřejmě kulisy zasazené do konce amerických padesátek, doby laciného sci-fi plného zelených mužíčků, absurdního patriotismu a všude číhající rudé hrozby. Hra tak nabízí hromady popkulturních referencí a narážek na probíhající studenou válku. Tedy, žádného komunistu sice ve hře neuvidíte, ale uslyšíte o nich hodně.

Tím hlavním tahákem je ale Vaše vesmírná příšerka, Furon jménem Cryptosporidium 137, zkráceně Crypto. Malý šedý mimozemšťan s obrovskou hlavou s problémy se zvládáním hněvu a tendencí neustále vypouštět jednu hlášku za druhou.

A proč se vlastně Crypto pustil do křížku s lidstvem? Evoluce Furonům odvyvinula pohlavní orgány, a tak jsou odkázáni na klonování. Jenže tisíciletí dobývání vesmíru a intenzivní využívání radioaktivních materiálů způsobilo degradaci vzorků originálního furonského DNA. Každý nový Furonský klon je tak o něco horší, než ten předchozí.

Naštěstí se kdysi Furoni vydali trochu si povyrazit na zemi a přitom „upustili trochu páry“ s lidskými prapředky, takže každá lidská bytost v sobě nese trochu té furonské DNA dostupné k vytěžení. Drastickými metodami, samozřejmě.

Krypto se ale nevydává na zemi jen proto, aby sosal lahodné lidské mozečky. Jeho hlavním úkolem je najít a osvobodit svého předchůdce, který byl sestřel a zajat. A právě tím se rozjíždí bláznivá jízda po spojených státech plná mimozemského humoru.

Co se týče hratelnosti, je Destroy All Humans! skutečně věrným remakem původní hry a do velké míry si zachovává hratelnost a rozdělení jednotlivých misí. Ty se vždy odehrávají v malém polootevřeném světě a užijete si v nich destrukci jak pěší, tak za kormidlem svého létajícího talíře.

Mimo destruktivního arzenálu energetických zbraní a análních sond můžete využívat také různé psychické schopnosti telekinezí počítaje a ovládáním mysli konče. Při stealth misích se samozřejmě také velmi hodí možnost vzít na sebe podobu libovolného člověka.

Velmi příjemný je také nový grafický kabátek hry sázející na trochu komičtější stylizaci než původní hra, která se snažila o relativně věrné postavy i prostředí. Modely postav v remaku jsou oproti tomu spíše parodují postavy, které mají znázorňovat.

Brady vojáků jsou tak hranaté, že by podle nic mohly děti ve škole obkreslovat čtverce a vesnický balík je v tomhle případě opravdu echtovní vidlák se stéblem slámy v ústech a chybějícími zuby. Ne všem se tato změna zamlouvá, ale podle mě tato extrémní stylizace naprosto sedí k odlehčenému tónu hry.

Destroy All Humans! je ve výsledku skutečně povedeným remakem s oldschoolovou hratelností, který nejvíce boduje svým humorem a smyslem pro nadsázku – ostatně ani originál z roku 2005 nebyl po herní stránce ničím objevným. Pár hodinám dobré zábavy s ovladačem v ruce to však nijak nebrání.

Komentáře