CZ 527 VARMINT MTR: Novinka v populární modelové řadě má namířeno nejenom na střelnice

Přesnost na úrovni sportovní terčovnice možná podbízí k jedinému zaměření, v reálu má ale zbraň větší ambice na pokrytí širšího střeleckého záběru

0

Velmi lehká kulovnice je svou přesností podle prohlášení výrobce blízká odstřelovačským speciálům,  účinný dostřel je přes 300 metrů… To může pro mnohé zájemce o střelbu z dlouhých zbraní znít jako splněný sen. My víme, že v roce 2015 uvedla České zbrojovka na trh kulovnici CZ 557 Varmint, univerzální loveckou a sportovní zbraň, u níž se díky promyšlené konstrukci, možnostem moderních technologií a sofistikovaně tvarované pažbě podařilo dosáhnout střeleckých výkonů, na jaké byli uživatelé do té doby zvyklí jen u podstatně dražších specializovaných pušek pro odstřelovače a špičkové sportovce.

Nezůstalo ale jen u toho, zbrojovka naznala, že podle nadšení zákazníků je toto směr, jemuž se vyplatí věnovat větší pozornost, a tak v roce 2018 dorazily další dva modely inspirované průkopnickým pětsetpadesátsedmičkovým Varmintem: zatímco v kategorii Medium jde o variantu CZ 557 Varmint Synthetic s originální symetrickou polymerovou pažbou se stavitelnou botkou, kategorii Lite obohatila zcela nová lehká kulovnice CZ 527 Varmit MTR.

Zkratka MTR znamená Match Target Rifle, ale nejspíš je jen dobře, že ji Česká zbrojovka nerozepisuje – ačkoliv se jedná o pušku s přesností na úrovni sportovní terčovnice, rozhodně to není jen zbraň na střelnici. Právě naopak, opět se zde setkáváme s univerzální kulovnicí, která odvede skvělou práci jak v nejrůznějších moderních sportovních disciplínách v čele s Loveckou kombinovanou střelbou (FITASC), tak při skutečném lovu.

Předpokladů vysoké přesnosti je tu hned několik, počínaje za studena kovanou silnostěnnou hlavní, přes ergonomicky propracovanou pažbu z tureckého ořechu po plně stavitelný spoušťový mechanismus. V případě hlavně dlouhé 650 mm zaslouží zdůraznit terčové zaústění se závitem M18x1, které se dá využít například pro montáž kompenzátoru – anebo tlumiče hluku výstřelu, který se v některých zemích stává nezbytným loveckým příslušenstvím. Ořechová pažba s typicky výraznou pistolovou rukojetí může na první pohled připomínat design pažby CZ 557 Varmint, ale druhý pohled odhalí řadu odlišností.

Zásadní je zejména specifický tvar hlaviště bez zvýšeného hřbetu a plynule zešikmená spodní strana, díky které může střelec jemně dorovnávat zamíření například zadním „bagem“. Opět se zde uplatnilo široké ploché předpažbí, které umožňuje pohodlnou střelbu s oporou. Díky povrchové úpravě olejováním se uživatel nemusí bát drobných poškození, k nimž v myslivecké praxi nevyhnutelně dochází; pokud o takovou patinu nebude stát, může si povrch pažby snadno (nechat) obnovit.

. . .

. . .

A konečně spoušťový mechanismus – ten vůbec poprvé v řadě CZ 527 pochází z modelu CZ 557 a střelec si u něj může nastavit délku chodu spouště a její odpor ladit v rozmezí 10–22 N, od víceméně bodového po takový, kdy prst musí na spoušti odvést nějakou tu práci.

Zásadní novinkou je nabídka ráží: kromě klasické osvědčené dvojice .222 Rem. a .223 Rem. je model CZ 527 Varmint MTR k dispozici na náboj 6,5 Grendel, který je podle mnohých odborníků nejlepší ve své kategorii a může se pochlubit opravdu s vynikající vnitřní i vnější balistikou. Právě díky němu nyní kulovnice CZ 527 pohodlně „dosáhne“ na vzdálenosti více než 300 metrů, čímž se před početnými příznivci „mini mauserovek“ z Uherského Brodu otevírají velice zajímavé nové možnosti.

U modelu CZ 527 Varmint MTR se samozřejmě počítá pouze s použitím zaměřovacího dalekohledu. Odnímatelné kovové zásobníky ve všech třech stávajících rážích mají tradiční kapacitu 5 nábojů. Jako zajímavost můžeme zmínit, že tato univerzální lovecká a sportovní „odstřelovačka“ je se svými 1 130 mm momentálně nejdelší z rodiny CZ 527. A také nejtěžší: bez nábojů váží kolem 4 kg (v závislosti na vlastnostech konkrétního ořechového přířezu). Tuhle nevelkou daň za skvělé střelecké výkony však věci znalí střelci nepochybně rádi zaplatí.

zdroj a foto: CZUB.cz

Komentáře