Bednářství nebo zabijačkové hody. České tradice stále žijí

0
2media.cz

Před časem jsme tady zmiňovaly zabijačku pod taktovkou plzeňského piva a teď tady máme další tip, řekněme klidně tip na výlet, který nutně musíme také zmínit. Už jen proto, že budou prezentovány staré tradice, které by podle nás neměly nikdy zaniknout. Patří totiž k našemu národnímu dědictví, a ne, nejde o žádné týrání zvířat.

Spousta lidí, pokud se začne mluvit o zabijačce, má před očima pohlednici s námětem Josefa Lady, a Ladovské vepřové hody v Pivovaru Velké Popovice zvou na zabijačkové speciality, prohlídky pivovaru, bednáře a další zážitky.

Akce je určena určitě všem těm, kdo si myslí, že maso vzniká v balírně supermarketu za závěsem s plastikových pruhů, právě ti by se měli vydat za podstatou věci, a tak trochu do minulosti – do doby, kdy k masopustnímu času na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídne jubilejní desátý ročník Ladovských vepřových hodů, které se konají v sobotu 9. března od 9 do 15 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.

Zruční řezníci Tomáš Hudera, Michal Kovařík, mistr škvarkař Radomír Sekyra a jejich pomocníci připraví jitrnice, prejty, polévky, sulc, tlačenku, guláš, škvarky a další nejen zabijačkové dobroty, které budou k ochutnání na místě i k zakoupení s sebou domů. O dobrou náladu se postará živá muzika a na čepu čerstvé poctivé pivo.

K vidění budou ukázky bourání masa i plnění jitrnic. Každou půlhodinu bude možné vyrazit na prohlídkovou trasu malebného velkopopovického pivovaru doplněnou o malé občerstvení a školu čepování piva. Z Plzně přijede bednářská parta Plzeňského Prazdroje, která stále vyrábí dubové sudy a kádě tradičním způsobem, jsou to jedni z posledních mistrů tohoto poctivého řemesla u nás. Na místě předvedou skládání soudků, vypalování na dřevo a další činnosti. Na památku si budete moci nakoupit suvenýry v Kozlím obchůdku nebo si nechat vygravírovat originální nápis přímo na sklenici či dřevo.

Komentáře