Bentley EXP 100 GT prezentuje vizi budoucnosti luxusních cestovních aut

0

Bentley oslavuje 100 let od svého založení a odhaluje představy o budoucnosti luxusní mobility. Bentley EXP 100 GT vychází z ryzí genetické výbavy značky Bentley a inspiruje se jejími detailními znalostmi přání inteligentních a progresivně smýšlejících zákazníků. Stylisticky nádherný vůz pojímá umělou inteligenci (Al) jako prostředek potvrzující roli vozidla coby místa k vytváření, vychutnávání a zaznamenávání mimořádných zážitků a emocí člověka.

Bentley EXP 100 GT jako vůz navržený zcela od počátku a využívající výhod čistě elektrické platformy ukazuje nový pohled na Grand Tourery našeho světa v roce 2035. Toto je svět sdílených luxusních zážitků, kdy si cestující s řidičem mohou stejnou měrou vychutnávat každou mimořádnou cestu. Nepřehlédnutelný vzhled s pozoruhodnými vnějšími rozměry připomíná řadu historických cestovních vozů Bentley, ale současně přenáší tyto charakteristické znaky luxusu do budoucnosti. Výsledkem je budoucí vize odpovídající postavení značky Bentley coby celosvětově nejvyhledávanějšího dodavatele luxusních vozů.

Pečlivě tvarovaná kabina zprostředkuje povrchy nesmírně příjemné na dotek, a pomáhá tak vytvořit harmonickou atmosféru, navrženou pro vrcholný pocit pohody každého z cestujících. Ruku v ruce s tím jde jedinečná technologie umělé inteligence, označovaná jako ‚Osobní asistent Bentley‘ a napomáhající znásobit zážitky posádky na palubě tohoto cestovního vozu.

Klíčovou součástí zkušeností spojených s modelem Bentley EXP 100 GT jsou i trvale udržitelné inovace. Vůz byl navržen tak, aby zprostředkoval užší kontakt s vnějším světem – k tomu napomáhá i promyšlená kombinace materiálů, jako je např. 5000 let staré říční dřevo s obsahem vyluhované mědi (‚Riverwood‘); lak karoserie v odstínu ‚Compass‘, vyrobený z recyklovaných rýžových slupek; 100% organický textil s texturou kůže a využitím vedlejších produktů při výrobě vína; vlněné koberečky z materiálu pocházejícího z britských farem; a povrchy kabiny zkrášlené vyšívanou bavlnou – to vše je základem trvale udržitelného budoucího luxusu a přispívá k rozšířené realitě cestovního vozu budoucnosti.

Komentuje Adrian Hallmark, předseda představenstva a ředitel společnosti Bentley Motors: „Při příležitosti našeho stého výročí prezentujeme vizi budoucnosti naší značky, kterou je Bentley EXP 100 GT – moderní a rozhodný Grand Tourer, navržený s cílem ukázat, že budoucnost luxusní mobility je stejně inspirující a ctižádostivá jako v posledních 100 letech.Bentley spolupracuje s pečlivě vybranými odvětvovými specialisty, kteří pro Bentley EXP 100 GT připravili vskutku mimořádné materiály. Všechny jsou založeny na trvale udržitelných a pokrokových technologiích pro zákazníky, kteří při výběru značky zohledňují ochranu životního prostředí a dodržování etických zásad.

Jmenujme např. pozoruhodné říční dřevo s obsahem vyluhované mědi (‚Riverwood‘) – udržitelný materiál ze samovolně padlých stromů, které byly zakonzervovány po dobu 5000 let v rašeliništích, jezerech a řekách. Materiál Riverwood pro výrobu interiérových prvků dodala britská organizace The Fenland Black Oak Project, založená za účelem zachování tohoto materiálu pro budoucí generace.

Londýnský specialista na dekorativní vyšívání Hand and Lock používá vytříbené tradiční techniky, jejichž historie sahá až do roku 1767 a dodnes se používají k výrobě slavnostních uniforem královské gardy a vojska. Tyto techniky se uplatnily především ve výplních dveří Bentley EXP 100 GT, kde zaujme hladké spojení různých materiálů a nádherný moderní vzor výšivek.

Kůže od skotské společnosti Bridge of Weir harmonicky ladí s usněmi z místních zdrojů, speciálně vybranými pro měkké přírodní kožené čalounění interiéru Bentley, jehož kvalita je znásobena prostředím. Kožené čalounění se špičkovou povrchovou úpravou Super Natural se stane srovnávacím měřítkem automobilky Bentley pro budoucí prémiové alternativní materiály.

A v neposlední řadě je zde materiál získaný v exkluzivní spolupráci Bentley a vinařského průmyslu, tvořený vedlejším produktem při výrobě vína ve snaze položit základy budoucích prémiových eko-materiálů – právě takto vznikl 100% bio-materiál sedadel, jenž svým vzhledem připomíná kůži.

Elektrické hnací ústrojí s využitím energie z baterií je udržitelné a inteligentní díky promyšlenému řízení výkonu a dobíjení; zaručuje proto, že Bentley EXP 100 GT je stejnou měrou výkonné a atraktivní jako předchůdci s konvenčním druhem pohonu.

Trakční pohon nové generace zajistí maximální míru kontroly prostřednictvím vektorování točivého momentu. Nabízí přitom o 50 procent vyšší výkon a 35 procent nižší hmotnost ve prospěch účinnějšího zdolávání zatáček. Systém baterií pohání čtveřici elektromotorů zajišťujících akceleraci na 100 km/h za necelé 2,5 s, nejvyšší rychlost 300 km/h a nejvyšší točivý moment 1500 Nm.

Budoucí akumulátorové technologie nabídnou pětinásobek obvyklé hustoty energie a umožní dobít Bentley EXP 100 GT na 80 procent kapacity za pouhých 15 minut. O nabíjení se automaticky stará Osobní asistent Bentley. Vůz s maximálním dojezdem až 700 km se přitom chlubí pozoruhodně nízkou hmotností jen 1900 kg.

Bentley EXP 100 GT na přání dovoluje autonomní jízdu pro optimální zážitky z cestování. Znásobuje požitek z jízdy na základě vnějšího prostředí a pocitů pohody cestujících. Nabídne tak kupříkladu opojnou jízdu horskými průsmyky s řidičem za volantem a současně umožní zbavit se stresujícího popojíždění v centru města.

zdroj a foto: Porsche Inter Auto CZ spol. s r.o.

Komentáře