Batman: Svět

0

Mozaika drobných příběhů přináší nakouknutí do Batmanova světa optikou scénáristů a kreslířů z celého světa. A to včetně české republiky. 

Sbírka krátkých příběhů s Temným rytířem v titulní roli je jednou z největších událostí tohoto roku – jen málokterému komiksu byl dopřán globální launch a v tomto případě je k tomu skutečně dobrý důvod!

Batman: Svět totiž přináší mozaiku krátkých příběhů, v nichž se Batman vydává daleko za hranice Gothamu. Jak název napovídá, tentokrát se chystá prozkoumat celý svět. To ale ještě stále není to podstatné – hlavní myšlenkou knihy totiž bylo propůjčit postavu Batmana nadaným místním scénáristům a kreslířům.

A ano, poprvé v historii se Batman dostal do ruky i českému autorskému týmu!

Krátké příběhy v knize na sebe nijak nenavazují a fungují naprosto samostatně. Což je dobře, autorům to totiž umožnilo přistoupit k svým příspěvkům do Batmanova světa s naprostou svobodou.

Batmanovi protivníci jsou tentokrát skutečně různorodí. Jednou Batman v plášti bojuje s klasickým komiksovým záporákem, jindy se zase jako Bruce Wayne vypořádává s korporátním zlem. Mimo to dojde také na střet s nucenou dovolenou či Jokerem až přehnaně zapáleným pro ekologické myšlenky.

Naprosto zásadní v našich končinách je samozřejmě příběh Rudá Masa českých autorů Štěpána Kopřivy a Michala Suchánka, jenž nás zavede do Prahy roku 1984. Batman zde sleduje z Arkhamu uprchnuvšího telepata, s nímž mají místní vědci z laboratoře energopsychotroniky skutečně velkolepé plány.

Zcela se vymyká ruský příběh Můj Batman. V něm je Batman vlastně jen vedlejší postavou v představách ruského chlapce vyrůstajícího v informační izolaci sovětského bloku, který si v hlavě vytvořil vlastní obraz Temného rytíře, aby se teprve ve stáří mohl s žijící legendou setkat.

Nesmírně sympatické na celém projektu je jeho jinakost. Příběhy jsou citelně neamerické – tím ale nemyslím, že by byly zaměřené proti Americe. Převážně se však pouští se do témat, kterým by američtí autoři pravděpodobně nevěnovali pozornost.

Zároveň jsou mnohdy velmi svébytné a díky větším kulturním rozdílům mohou působit chvílemi i docela zvláštně. To se obzvláště týká trojice asijských příběhů, kterými je kniha uzavřena. Na druhou stranu, nikdy není špatné si trochu rozšířit obzory – zatímco japonská manga je světově docela populární, málokdo se už ale dostane ke komiksu čínského či korejského původu.

Podstatnou součástí komiksů je samozřejmě i jejich výtvarná stránka. Ta je v tomto případě stejně pestrá, jako příběhy samotné. V některých případech kreslíři sáhli po prostějším simplicistním stylu kresby, v mnoha případech naopak se naopak výtvarníci rozhodli skutečně předvést a došlo na velmi osobité kresby spíše umělečtějšího stylu.

Batman: Svět byste si neměli nechat ujít. Pokud Vás postava Batmana baví, je kniha skoro povinností. A možnost byste jí měli dát i v případě, že Vás Batman nechává chladnými – už jen proto, že jde o skvělou příležitost seznámit se s komiksem ze všech koutů světa.


Batman: Svět
Scénář: Brian Azzarello, Benjamin von Eckartsberg, Mathieu Gabella, Paco Roca, Alessandro Bilotta, Tomasz Kolodziejczak, Štěpán Kopřiva, Kirill Kutuzov, Egor Prutov, Ertan Ergil, Alberto Chimal, Carlos Estefan, Inpyo Jeon, Sü Siao-Tung, Lu Siao-Tchung, Juiči Okadaja

Kresba: Ethem Onur Bilgic, Thierry Martin, Natalia Zaidova, Michal Suchánek, Pedro Mauro, Lee Bermejo, Nicola Mari, Piotr Kowalski, Paco Roca, Juči Okadaja, Thomas von Kummant, Rulo Valdés, Jaekwang Park, Junggi Kim, Čchiou Kchun

Vyšla září 2021
Vydavatel: CREW s.r.o.
stran: 184
vazba: vázaná s přebalem 168 × 258 mm
ISBN: 9788076790544
cena: 599Kč

Komentáře