Andy Weir: Spasitel

0
titulka spasitel

Osamělý cestovatel vesmírem má nelehký úkol zachránit sluneční soustavu.  A nepřekvapivě se přitom bude muset vypořádat se spoustou technických problémů – Andy Weir je totiž opět v plné formě.

Když se před pár lety dostal na pulty Marťan, takřka okamžitě se z bývalého softwarového inženýra Andyho Weira stal jeden z předních spisovatelů sci-fi. Jeho příběh o opuštěném astronautovi snažícím se přežít na povrchu nehostinné planety se svým zaměřením na technický detail podobal klasickému hard sci-fi ze zlaté éry, netíhnul však tolik k filozofický otázkám.

Země v ohrožení

Teď se na pulty českých knihkupectví valí již třetí Weirova kniha. Její hlavní hrdina se probouzí z kómatu ve společnosti robotických paží a dvou mrtvol. Jen velmi pomalu se Ryland Grace rozpomíná nejen na své jméno, ale hlavně na účel své mise – letí totiž na palubě kosmické lodi nazvané Poslední naděje ke vzdálené hvězdě.

Pozor, následující pasáž obsahuje spoilery

Ukazuje se, že Země se dostala do ohrožení poté, co se ve sluneční soustavě objevil jednoduchý mimozemský buněčný život spotřebovávající značné množství sluneční energie. Jeho působení má za následek pokles intenzity svitu slunce, což pro zemi může v několika následujících desetiletích znamenat novo dobu ledovou a ohrožení lidské existence.
Všechny pozemské vlády a organizace spojily síly, aby v co nejkratší době byly schopny sestavit výzkumnou loď, jež by mohla dostatečně rychle docestovat k Tau Ceti. Jediné hvězdě, která vykazuje známky přítomnosti stejného organismu, avšak u ní nedošlo k poklesu svitu.
Mise se zdá beznadějná, v blízkosti Tau Ceti však Ryland naráží na nečekanou společnost – dalšího trosečníka, tentokrát však z jiného koutu vesmíru. Dochází tak na první setkání člověka s inteligentním mimozemským životem.
Ryland se s tvorem z jiné galaxie postupně seznamuje, nachází způsob jak i přes odlišnou sadu smyslů komunikovat. Ukazuje se, že tvor je u Tau Ceti z úplně stejného důvodu jako Reyland a oba začínají spolupracovat ve snaze zachránit oba světy před zkázou.
Postupně se stávají velmi blízkými přáteli. Tedy možná až moc blízkými. Označení intergalaktická bromance je možná přehnaná, ale ne příliš. V tomhle ohledu začíná být kniha možná až trochu naivní.
Nicméně je skutečně potřeba ocenit, s jakou péčí se autor věnuje otázce navázání kontaktu s mimozemskou bytostí. Poznávání a hledání způsobu společné komunikace působí skutečně přesvědčivě.

Velmi čtivá záležitost

Stejně jako v předchozích knihách nám i nyní Weir přináší poutavý příběh, který se nebojí trochu zabrousit do technických detailů. Krom pár dobře ustanovených výjimek se přitom celkem přísně drží fyzikálních možnosti. Setkání a průzkum mimozemského života také působí vcelku uvěřitelně – pravda, chvílemi trochu naivně, ale přesto uvěřitelně.

Kladně hodnotím i návrat k mužské hlavní postavě – v předchozí knize Artemis totiž Weir tak trochu ukázal, že si s ženou v hlavních rolích neumí úplně poradit. Její představitelka působila příliš kostrbatě, nepřirozeně, uměle… Tentokrát je ale opět vše v pořádku a Ryland Grace působí na stránkách stejně dobře a přirozeně, jako Mark Watney v Marťanovi.

I díky tomu se kniha skutečně dobře čte. Je to jedna z těch knih, kterou si vezmete před spaním do postele s vidinou jedné přečtené kapitoly, načež si o dvě stovky stran dále uvědomíte, že jsou dvě hodiny ráno.

Asi jste už pochopili, že Vám Spasitele doporučím – naprosto výtečného Marťana asi nepřekonává, velmi se mu však přibližuje a nemám pochybnosti o tom, že udělá radost všem.


Spasitel
autor: Andy Weir
překlad: Michal Prokop
vyšla říjen 2021
vydavatel: Laser
stran: 464
vazba: pevná 233 x 157 mm
ISBN: 978-80-242-7678-6
cena: 299Kč

 

Komentáře