Jak přežít útok žraloka? Tipy a rady, které vám mohou zachránit život

Žralok je na Zemi mnohem déle než člověk, brázdil světové oceány v době, kdy naši prapředkové ani nelezli po stromech. Miliony let je stejný, nebezpečný... Lze se mu tedy vůbec ubránit?

0

Žralok je fenomenální predátor, je si ale třeba uvědomit a možná poupravit tvrzení v podtitulku, že není nebezpečný. Ehm, špatně řečeno, je nebezpečný. Ale není zákeřný, není nebezpečnější než jiné zvíře živící se lovem. Žralok je na Zemi už miliony a miliony let, už jen z tohoto pohledu má právo na to cítit se ve vodě pánem. To člověk vstupuje do žraločího teritoria a ne naopak, to člověk jde naproti možnému kontaktu a ne naopak.

Setkání člověka se žralokem nemusí nutně vždy končit smrtí koupajícího se primáta, ne vždy to musí skončit pozitivním skóre ve prospěch paryby. Žralok je zvíře, chová se podle zákonů přírody. Loví, když má hlad, útočí když se cítí napadený, bojuje, aby se dostal z ohrožující situace. Je to zvíře s animálními potřebami, ty je třeba chápat a vnímat.
Pokud dojde někdy k napadení člověka žralokem, je to velmi často vlivem nešťastné náhody, omylu, kdy žralok zamění siluetu člověka za tuleně, lachtana. Zkuste si představit surf, na něm ležícího člověka s rukama a nohama ponořenýma ve vodě, to je to, co žralok může považovat za svou přirozenou kořist.

Co dělat, když je (asi) nablízku žralok?
Vidět při plavání v moři nad hladinou typicky tvarovanou ploutev, je asi to poslední, co by si člověk přál, i když jako jasné znamení a důkaz přítomnosti žraloka je to nezpochybnitelné. To, že je žralok nablízku, ale mohou indikovat i jiné detaily. Žralok loví v mělkých vodách, uvažuje jako zvíře, šetří síly a jde cestou nejmenšího odporu, takže pokud vidíte ryby vyskakovat nad hladinu, například mezi kameny, nad korály, pak je možná žralok nablízku a ryby se snaží uniknout. Naopak pokud vás něco kousne pod hladinou, zachovejte chladnou hlavu, nemusí jít ani o kousnutí, ale oděrku o cokoli, co plave pod vodou, třeba jste se jen odřeli. Anebo vás skutečně něco „ochutnalo,“ ale nebyl to žralok.

Přesto, pokud vidíte, že krvácíte, je na zvážení, zda neopustit vodu, krev cítí žralok na velkou vzdálenost už při malém množství, a jde o zásadní stimul k útoku. Pokud se pohybujete v oblastech s výskytem žraloků, dejte si tedy pozor na plavání či potápění s zraněním, které by mohlo krvácet nebo (dámy pochopí) prostě v situaci, kdy nemáte zaručeno, že nebudete cítit krví. Pozor také na místa, kde například rybářské lodě vyhazují zbytky ryb do moře, popřípadě kde je do moře vyhazován odpad obecně. Žralok sežere v zásadě cokoli a pokud je někde lokalita, kde lze přijít k potravě snadno a rychle, může tam žralok, a nejenom on, být.

Co dělat, když vidím žraloka?
Sáhnu po mobilním telefonu a fotím, ideálně selfie… Odpusťte prosím pokus o vtip, jde o pokus poukázat na to, že pokud plavete ve vodě a spatříte žraloka, není čas na nic jiného než na chladnokrevné uvažování, teď už může jít o život, a to i v případě, kdy se vás původně žralok nechystá napadnout.

Stále žraloka sledujte, zkuste zůstat klidní, predátor umí vycítit zvýšený zmatek, rychlejší tlukot srdce, okamžitě pozná stresu plné pohyby, panický strach. Pokud žralok „jen pluje kolem,“ sledujte ho, ale nereagujte na něj, možná o vás nemá zájem, jen jste se prostě ocitli v jeden čas na jednom místě. Nesnažte se žraloka vyplašit či odehnat, zbrklé pohyby zajistí pravý opak.

Co dělat, pokud žralok začne být aktivní?
Tou aktivitou je myšlen určitý zájem o vás jako o plavce. Stále sledujte žraloka, co dělá. Pokud odplouvá a nevrací se, zkuste v klidu, ale rychle, co nejrychleji, opustit vodu. Dostat se na břeh, do lodě. Pokud se žralok vrací, anebo pokud nemůžete z vody ven, stále predátora sledujte, zkuste vnímat jeho pohyb. Pokud odplouvá a vrací se, může se chystat k útoku, je ale možná jen zvědavý, zvídavý, zmatený ze setkání, pak může následovat to, že se k vám přiblíží, v lepším případě narazí rypákem, v horším případě kousne, stále v zájmu poznání a ne aby lovil. Pokud krouží kolem vás ve stále se utahujících kruzích, je to ta horší alternativa, s největší pravděpodobností se chystá zaútočit. Zaujměte obranou pozici, to znamená přestaňte plavat v horizontální poloze, napřimte se proti němu, dejte mu najevo, že nejste kořist, ale soupeř, se kterým bude muset bojovat. Můžete zkusit podle některých pramenů vydávat hluk, křičet, zkusit žraloka zastrašit, dát mu najevo, že nejste snadná kořist. Naopak hrát mrtvého, je to nehorší, co můžete udělat, žralok si kořist, jídlo, které dostane naservírované bez námahy, nenechá ujít.

Co dělat, pokud žralok zaútočí?
První možnost je nedělat nic, a doufat, že to nějak dobře dopadne. A ono dobře nedopadne, ale to vám bude během vteřin už asi jedno. Anebo bojovat o život. Rvát se se žralokem není to samé jako mlátit se s Kropáčkem z vedlejší třídy na základní škole. Žralok má velké ostré zuby, kůži drsnou jako struhadlo, ale také žábry a oči a citlivý rypák, a tam zkuste žraloka udeřit, bodnout, rýpnout. Pokuste se ho chytit kolem těla, aby on vás nemohl chytit do tlamy a roztrhat, bojujte a bojujte o svůj život.

Máte-li po ruce ostrý či tvrdý předmět typu kamery, použijte jej jako tlouk. Nůž? No, zde se názory na použití rozchází, nemáte-li velký nástroj, ale jen pár palců velkou čepel, pokud nezasáhnete oči, možná si ani žralok ničeho nevšimne, možná ho jen vydráždíte. Krev, pokud žraloka bodnete, může přilákat další zájemce o kus čerstvého masa a i vy budete krvácet, boj o život se žralokem se neobejde bez zranění…

Co dělat, když vás žralok kousne?
No, pokud vás žralok napadne, tak vás s největší pravděpodobností i kousne, více či méně, rozhodně budete mít oděrky, od zubů, ale třeba i od ploutví, od drsné kůže. Pokud budete krvácet, žralok krev ucítí a rozhodně to pro něj nebude signál k tomu, aby v útoku nepokračoval, spíše naopak. Pak je zapotřebí nepolevovat v boji o život, bít, kopat, píchat do očí, vrážet ruce do žaber. Stále se pokusit nepanikařit, nezmatkovat, nevysilovat se, vy jste suchozemec, který se s posledním dechem utopí. Pokud žralok poleví v ataku, nepřestávejte se bránit, on musí pochopit, že nejste laciná oběť. Naskytne-li se příležitost opustit vodu, útěkem na břeh, vyšplháním se do lodi, využijte ji.

Komentáře